Jąkanie (balbuties) to zaburzenie płynności mowy (najprościej rzecz ujmując).
U dzieci najczęściej mamy do czynienia z niepłynnością mowy występującą między 2-5 roku życia w okresie kształtowania się mowy i jest ona uznawana za niepłynność rozwojową nazywaną również jąkaniem rozwojowym.
Jąkanie rozwojowe u dzieci jest następstwem szybkiego rozwoju , wzbogacenie słownika , szybkiego rozwoju myślenia . Dysproporcja między tym, co dziecko rozumie i chce powiedzieć, a tym co może wypowiedzieć nie zawsze idzie w parze. Narządy artykulacyjne u niektórych dzieci nie są tak sprawne i dlatego dziecko nie potrafi wypowiedzieć wszystkiego co pomyśli głowa , co stanowi duże utrudnienie i jest źródłem napięć, które zaburzają jego mowę a tym samym przyczyną jąkania.
Rozwojowa niepłynność mówienia przechodzi dość często w jąkanie wczesnodziecięce zwane też jąkaniem fizjologicznym. Do jąkania wczesnodziecięcego dochodzi najczęściej na skutek presji rodziców, którzy nieustanne poprawiają wypowiedź dziecka lub też poganiają dziecko.
Aby uniknąć takich sytuacji należy pamiętać:
Pamiętajmy również, że jąkanie rozwojowe a jąkanie wczesnodziecięce trudno rozróżnić. Przedłużający się stan jąkania może prowadzić do jąkania. Dlatego bardzo ważna jest wczesna konsultacja logopedyczna.